Kapacita odtahu odsavače je volena na základě rozměrů kuchyně, délky potrubí, které se měří až k výstupnímu otvoru, průměru potrubí a počtu kolen. Provoz digestoře bude komfortní, pokud je daný model schopen uskutečnit 5-10 výměn vzduchu v místnosti za hodinu na takový rychlostní stupeň, u kterého hladina hlučnosti nepřekročí 55 dB(A). Je ale třeba mít na zřeteli možnou ztrátu výkonu, která bude tím větší, čím delší a složitější bude potrubí a čím menší bude jeho průměr.
Instalace digestoře ve verzi odtahové je doporučována, protože je to bezpochyby nejefektivnější, nejbezpečnější a nejméně hlučné řešení. Efektivní proto, že odvádí znečištěný vzduch ven z místnosti prostřednictvím odtahového potrubí, bezpečné proto, že přivádí do místnosti nový vzduch a ten je důležitý zejména tehdy, budete-li k vaření používat plynovou varnou desku. Méně hlučné je toto řešení proto, že při provozu odsavače v odtahové verzi není zatěžována ventilační jednotka odporem uhlíkových filtrů.
Konstrukce více jak 90-ti modelů digestoří Faber a většiny digestoří Airforce dovoluje vyjmout ventilační jednotku (motor s ventilátorem), která je standardně instalována v digestoři, a umístit ji mimo kuchyni jako součást odtahového potrubí. Toto řešení nabízí téměř bezhlučný provoz při zachování výkonu i všech ostatních funkcí digestoře. Více o možnostech externího umístění motoru se dočtete zde.
V současné době, kdy se ceny energií neustále zvyšují, je stále více rodinných domů vybaveno systémem nuceného větrání s rekuperací tepla. Většinu odsavačů FABER můžeme na Vaše přání dodat s úpravou pro napojení na rekuperační systém. Výsledkem je optimální účinnost odvětrání při vaření, velmi malé tepelné ztráty, předehřev přiváděného vzduchu díky rekuperaci tepla a téměř bezhlučný provoz. Více zde.
Při výběru digestoře budete jistě hledat model, který je tichý a výkonný. Digestoř je však pouze jednou částí systému, který bude sloužit k odvedení nežádoucích par z Vaší kuchyně. Druhou, stejně důležitou částí, je odtahové potrubí. Výkonné odsavače dokážou nasát více jak 750 m3 vzduchu za hodinu. Je dobré vědět, že při tomto výkonu má odváděný vzduch v potrubí rychlost cca 15 m/s, takže například potrubí o délce 3 metry musí překonat za 0,2 vteřiny. Je proto třeba, aby odváděnému vzduchu bylo kladeno do cesty co nejméně překážek v podobě ostrých ohybů, přechodek, potrubí s nerovnými stěnami (flexo hadice), nedostatečně průchodných venkovních mřížek a podobně, jinak je třeba počítat s citelným úbytkem výkonu a nárůstem hlučnosti digestoře. Je rovněž nepřípustné zredukování předepsaného průřezu potrubí, tento krok může znamenat ztrátu i více jak 50 % výkonu digestoře a stejné navýšení hlučnosti. Svoje úskalí má potrubí vedené svisle přes střechu, může zde vznikat nekontrolovatelný komínový tah (únik tepla), kondenzace vodních par a problém s dodržením dostatečného průřezu potrubí při prostupu střešní krytinou. Za ideální je považován odtah co nejkratší cestou přes boční zeď. Nemáte-li možnost vyhnout se delší nebo členitější trase, můžete snížit ztrátu výkonu odsavače volbou většího průřezu potrubí.
digestoř osazená ventilační jednotkou o výkonu 650 m3/hod., ø potrubí 125 mm a ø potrubí 150 mm.
V situaci, kdy z různých důvodů není možno odvádět odsávaný vzduch mimo dům, lze většinu digestoří používat jako recirkulační (filtrační). Pro tento provoz je třeba digestoř doplnit uhlíkovým (pachovým) filtrem, který pohltí aromatické složky (vůně, pachy). Vyčištěný vzduch je poté vháněn zpět do místnosti.
Při recirkulačním provozu odsavače nedochází k úniku tepla, nevýhodou je však to, že uhlíkový filtr není schopen zbavit vzduch vodních par ani některých zplodin vzniklých při spalování plynu a zhruba po 3-6 měsících (podle intenzity vaření) je třeba jej vyměnit za nový. Výjimku tvoří uhlíkové filtry HFH, které jsou omyvatelné. Uhlíkový filtr klade nasávanému vzduchu poměrně velký odpor, který snižuje výkon digestoře přibližně o 20%. Tato hodnota se v průběhu životnosti zanášením zvyšuje. Uhlíkový filtr většinou není součástí standardní výbavy digestoře, avšak k některým modelům digestoří, které jsou přímo určené k recirkulaci, jsou uhlíkové filtry dodávány jako jejich součást.
Unikátní filtrační systém PlasmaMade® byl vyvinut jako alternativa k běžným uhlíkovým filtrům. Na rozdíl od nich však pohlcuje nejen zápach, ale pomocí plazmové technologie i pyl, bakterie, roztoče, viry a plísně. Vzduch, který projde přes PlasmaMade® filtry, je zbaven jak pevných částic, tak těch nejmenších nečistot. Je proto vhodný pro alergiky a osoby s respiračními problémy.
Vzduchový filtr PlasmaMade® obsahuje systém OACS (Ozone Active Control System) a systém IACS (Ionization Active Control System), který splňuje nejnovější a nejpřísnější bezpečnostní normy.
Budete-li digestoř provozovat s vnějším odtahem (odvod nasátého vzduchu mimo dům), je třeba na výstupní hrdlo odsavače instalovat zpětnou klapku, která zabraňuje pronikání studeného vzduchu v zimních měsících zpět do místnosti. Zpětná klapka většinou nebývá součástí standardní výbavy digestoří FABER i AIRFORCE je nutné ji dokoupit, avšak k některým modelům digestoří, které jsou přímo určené pro odtah, je zpětná klapka dodávána jako jejich součást. Bližší informace naleznete vždy ve vlastnostech konkrétního produktu.
Tukové filtry chrání ventilační jednotku digestoře před tuky obsaženými v odsávaných parách.
Uhlíkové (pachové) filtry jsou kazety s aktivním uhlím, které se instalují do odsavačů, u kterých není možnost přímého odtahu a budou proto pracovat jako recirkulační. Nejsou omyvatelné ani recyklovatelné a musí být pravidelně měněny zhruba po 3 až 6-ti měsících (podle intenzity vaření).
Výjimku tvoří uhlíkové filtry HFH pro digestoře FABER, které jsou omyvatelné a jejich životnost je cca 2 roky. I po této době vykazuje HFH filtr účinnost 80%.
Aby účinnost odsávání byla optimální, doporučuje se instalace digestoře ve výšce, která nepřekročí 75 cm od varné desky. Minimální bezpečná vzdálenost je 65 cm od varné desky, u některých modelů (např.šikmé odsavače) však stačí i 40-45 cm od pracovní plochy, tato informace je vždy uvedena v návodu u jednotlivého modelu.
UPOZORNĚNÍ: záruka nezahrnuje případné závady způsobené nerespektováním minimálních bezpečnostních vzdáleností.
Pro připojení k elektrické síti jsou odsavače par v naší nabídce opatřeny flexošňůrou, která je u většiny modelů zakončena vidlicí. Flexošňůra je vyvedena u hrdla, na které se napojuje odtahové potrubí. Zásuvka nebo krabice pro připojení digestoře může být připravena na vrchní části rampy, u komínových digestoří může být v prostoru, který bude krýt komín.
Před úplným dokončením instalace digestoře (dříve, než nasadíte kryty komínu) doporučujeme prověřit funkce odsavače a přesvědčit se, že odtahové potrubí, na které bude digestoř připojena, je v pořádku. Zkoušku provedete tak, že spustíte digestoř bez nasazeného potrubí na cca 1/3 výkonu a za chodu odtahové potrubí napojíte. Po napojení se nesmí zásadním způsobem změnit běh a hlučnost odsavače.
Nerezové povrchy se nejlépe udržují prostředky, které dodává nebo doporučuje výrobce spotřebičů. Jedná se o čistící prostředek, který zbaví výrobek mastnoty a nečistot a leštící prostředek, jehož složkou jsou parafíny, které po vyleštění vytvoří na nerezovém povrchu film, který je odolný proti osahání. Nejsou vhodné prostředky pro čištění nerezových dřezů, vodovodních baterií apod. Je zcela nepřípustné čistit nerezový povrch prostředky, které obsahují chlór nebo podobné agresivní látky (Savo apod.). Stejně tak nikdy nesmíte při čištění použít prostředky, které by mohly lesklý povrch poškrábat.
Lakované povrchy udržujte omytím vodou se saponátem. Používejte měkký hadřík, aby nedošlo k poškrábání povrchu. Více zde.
Digestoř při své činnosti odvádí z kuchyně poměrně velké množství vzduchu. Pokud je ve stejné místnosti zařízení s přímým spalováním (plynové spotřebiče s vnějším odtahem, kamna na tuhá paliva, krb) a není zajištěn dostatečný přístup vzduchu zvenčí, může dojít v místnosti v vytvoření podtlaku a je reálné nebezpečí, že spaliny, které by měly být odváděny komínem, budou nasávány zpět do místnosti. Nemůžete-li se vyhnout umístění obou zařízení v jedné místnosti, je třeba zajistit, aby podtlak v těchto prostorách nepřesáhl 0,04 mbar. Jedním z možných řešení je blokace činnosti odsavače, pokud není pootevřené okno.