• home
  • Jak vybrat digestoř

Jak vybrat digestoř

Život v kuchyni bez odsavače par je dnes takřka nemyslitelný. Navzdory tomu je jeho výběr velmi hluboce podceňován. Existují však určité standardy, ze kterých byste nikdy neměli slevovat. V současné době má zákazník možnost vybírat z velkého množství značek a modelů digestoří, od běžných se standardní výbavou až po luxusní modely, které jsou vybaveny moderními technologiemi.

 

 

Zdravý byt bez nežádoucích pachů 

Vaření je jedna z činností, bez které se v běžném životě asi neobejdeme, přičemž až 80 % domácností v ČR používá k vaření a pečení zemní plyn. Jen málokdo si však uvědomuje, že se jeho spalováním v interiéru bytu spotřebovává čistý vzduch a zároveň vytváří spaliny, které mohou negativně ovlivňovat vnitřní pohodu v bytě. Jmenujme především oxid uhelnatý, který je například obsažen i ve výfukových plynech automobilů, a který ve zvýšených koncentracích blokuje přenos kyslíku v těle a způsobuje tím vyčerpání, bolesti hlavy a závratě. Důkladné odvětrání místnosti je proto naprostou nezbytností. Digestoř má ale své opodstatnění i tehdy, když k vaření zemní plyn nepoužíváte. Spolehlivě Vás zbaví nejen vlhkosti, která může v krajním případě poškodit okolní skříňky, ale i mastnoty, která se jinak usazuje na kuchyňských skříňkách, záclonách a v případě spojených prostor i na nábytku nebo sedačce. Výkonná digestoř zabrání tomu, aby se pachy vzniklé při vaření šířily po celém bytě a umožní vám nejen radost z vaření, ale budete se cítit příjemně v dobře odvětraném bytě.

 

 

Výkon a hlučnost

Výkon neboli kapacita a hlučnost odsavače par patří mezi nejdůležitější parametry. Při výběru digestoře je v prvé řadě nutné vzít v úvahu rozměry odsávaného prostoru. Často se nejedná pouze o kuchyni samotnou, ale také o přilehlou jídelnu, obývací pokoj, či jinou místnost, která společně s kuchyní tvoří neoddělitelný celek. Kvalitní odsavač by měl zvládnout 5-10 výměn vzduchu v místnosti za hodinu, a to na takový rychlostní stupeň, u kterého hladina hlučnosti nepřekročí 55 decibelů. Pozor však na hodnoty uváděné některými výrobci, které ne vždy bývají pravdivé. Právě z tohoto důvodu vznikla evropská asociace CECED, která zaručuje, že hodnoty výkonu a hlučnosti digestoří prezentované jednotlivými značkami jsou měřeny podle platných norem. Členy asociace CECED se stala většina největších výrobců renomovaných značek včetně společnosti FABER, jejíž digestoře jsou vybavené moderními tichými ventilačními jednotkami a může se dokonce pyšnit nejtišším motorem na evropském trhu.

 

 

Odtahové potrubí

Samotný odsavač však představuje pouze jednu součást systému. Důležitým prvkem je správná instalace digestoře a neméně významnou roli zde hraje také odtahové potrubí. Pro efektivitu celého systému je velmi důležité, aby odváděnému vzduchu bylo kladeno co nejméně překážek, jako jsou například ostré ohyby či špatně průchodné venkovní mřížky. Rovněž je nevhodné zredukování předepsaného průřezu potrubí, tento krok může znamenat ztrátu i více jak 50 % výkonu a stejné navýšení hlučnosti digestoře.

 

 

Zpětná klapka

Za praktické příslušenství digestoře je odborníky považována zpětná klapka, což je zařízení, které se vkládá na výstupní hrdlo digestoře. Nejenom, že zabraňuje pronikání studeného vzduchu zvenčí, ale zároveň brání úniku teplého vzduchu z místnosti a následné tvorbě kondenzátu v potrubí. Oceníte jej také v případě odtahu do větrací šachty, na kterou je napojeno více uživatelů, protože po vypnutí digestoře se k vám nedostanou nežádoucí pachy z ostatních kuchyní.

 

 

Odtah vs. recirkulace

Verze s odtahovým potrubím je právem považována za nejefektivnější (znečištěný vzduch je spolehlivě odváděn ven) a nejméně hlučné řešení (ventilační jednotka není zatížena odporem uhlíkových filtrů). V případě umístění motoru digestoře pomocí externí ventilační jednotky mimo kuchyni můžeme dokonce mluvit o téměř bezhlučném provozu. Opatrnosti je třeba pouze tehdy, je-li spolu s digestoří v místnosti zařízení s přímým spalováním. Pokud ale možnost možnost odvodu vzduchu mimo kuchyni nemáte, je většinu odsavačů možné vybavit uhlíkovými filtry, které pohltí aromatické složky a vyčištěný vzduch je poté vháněn zpět do místnosti. Revoluční novinku ve filtraci vzduchu představuje HFH filtr, vyvinutý společností FABER, který lze mýt v myčce nádobí.

 

 

Digestoř a rekuperace

V současné době, kdy se ceny energií neustále zvyšují, je stále více rodinných domů vybaveno systémem nuceného větrání s rekuperací tepla. A skloubit rekuperační jednotku s odsavačem par může být někdy docela oříšek. Společnosti FABER, ve spolupráci se společností ATREA s.r.o., se tento problém podařilo vyřešit a nabízí možnost úpravy digestoře pro rekuperaci. Výsledkem je optimální účinnost odvětrání, velmi malé tepelné ztráty a téměř bezhlučný provoz.

 

 

Bonus jako milé překvapení

Prvotřídní kvalita digestoří FABER i AIRFORCE a patnáctiletá tradice jejich prodeje v České republice nám dává možnost poskytnout na všechny odsavače par této značky nadstandardní pětiletou záruku zdarma. Bezchybná funkce je garantována záručním listem, který je součástí každé digestoře.

 

 

Pečujeme o digestoř

Pokud už máte vybráno a nová digestoř zdobí Vaši kuchyni, budete jistě také chtít, aby zůstala co nejdéle jako nová. Nerezové digestoře jsou bezesporu nejen módní a designově efektní, ale jejich hodnota spočívá i v tom, že jsou vyrobeny z ušlechtilého materiálu, který je při vhodné údržbě vzhledově stálý. Je však třeba také připomenout, že tento povrch vyžaduje pravidelné ošetření a lze jej velmi snadno poškodit jak mechanicky - například prostředkem s abrazivní (brusnou) složkou, tak i chemicky - použitím čistícího prostředku s obsahem agresivních látek, které jsou velmi účinné jako rozpouštědla, ale také velmi účinně reagují i s velmi kvalitní nerezovou ocelí a mohou ji nevratně poškodit. Proto Vám zde nabízíme několik rad k čištění digestoře. Věříme, že při dodržení našich doporučení týkajících se výběru a údržby Vám bude digestoř ochotně sloužit po mnoho let.